Zadbaj o opony

pol_pl_Szczotka-do-mycia-kol-mala-30910_2

Lato tej wiosny rozgościło się u nas na dobre. Temperatury mocno przekraczają 20 stopni, pada niewiele. O mrozach raczej powinniśmy zapomnieć. Trwa sezon na wymianę opon. Kolejki u wulkanizatorów są spore, więc warto wcześniej umówić się na wizytę. O tym, że nie warto jeździć na oponach zimowych w lecie wspominaliśmy wielokrotnie. Istotne jest także dokładne sprawdzenie opony przed wymianą, pod kątem ewentualnych pęknięć, wybrzuszeń, czy innych defektów. W końcu nasza opona, to jedyny element samochodu, który ma styczność z nawierzchnią, konieczne jest zatem, by była w dobrym stanie. Jednak oponami nie powinniśmy się zajmować tylko podczas co sezonowej wymiany. O ogumienie kół samochodu dbać powinniśmy cały rok.

Jednym z podstawowych elementów dbania o opony jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w kołach. Dla każdego samochodu jest odpowiednia wartość wymaganego ciśnienia na dolną i tylną oś. Warto zatem regularnie badać ciśnienie i w razie potrzeby dopompować koło. Kompresory są na większości stacji benzynowych.

Opona, jak i każdy element naszego samochodu, wymaga czystości. Zatem podczas wizyty w myjni samochodowej warto dokładnie wyczyścić oponę. Pochlapanie wodą przez chwilę może nie wystarczyć, przyłóżmy się do tego staranniej! Mycie opony to także doskonały moment na dokonanie oględzin: czy opona jest cała, czy ma jakieś wybrzuszenia, jaki jest stan bieżnika, czy pojawiły się niebezpieczne nacięcia itd.

Kontrola opony to nie tylko sprawdzenie jej powierzchni. Warto dokładnie obejrzeć zawory, kapturki, nakrętki i inne elementy. Uszkodzone części mogą nie zapewnić odpowiedniego ciśnienia w oponie, zmniejszają też jej żywotność i bezpieczeństwo jazdy.

Zbyt szybkie zużycie opon może powstrzymać także utrzymanie odpowiedniej zbieżności kół i geometrii osi. Zresztą ten aspekt kontroli pojazdu sprzyja także większej sterowności samochodu i bezpiecznej jeździe, dlatego powinniśmy zajmować się nim regularnie.

Najnowsze wpisy

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...

Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Dziś auto posiada praktycznie każda rodzina. Czasem nawet więcej niż jedno. Samochód daje ogromny komfort przy przemieszczaniu się, ...

Sprawdzanie samochodu przed zakupem – dlaczego warto je wykonać w serwisie, a nie samodzielnie

Zakup używanego samochodu powinien być wsparty rzetelnym sprawdzeniem jego stanu technicznego oraz historii użytkowania. Wielu kupujących decyduje się ...