Sprawdzanie samochodu przed zakupem – dlaczego warto je wykonać w serwisie, a nie samodzielnie

zakup-uzywanego

Zakup używanego samochodu powinien być wsparty rzetelnym sprawdzeniem jego stanu technicznego oraz historii użytkowania. Wielu kupujących decyduje się na samodzielne sprawdzenie nabywanego pojazdu. Do przeprowadzenia kompleksowej i wieloaspektowej kontroli samochodu przed zakupem, wymagany jest zarówno specjalistyczny sprzęt warsztatowy, jak i wiedza merytoryczna osób dokonujących przedmiotowego sprawdzenia. Warto zatem przeanalizować możliwość skorzystania z usług profesjonalnego serwisu samochodowego, który dysponując profesjonalnym sprzętem oraz wyspecjalizowanym personelem technicznym, umożliwi nabywcy pojazdu uniknąć często wysokich kosztów naprawy ukrytych w samochodzie wad i usterek.

Samodzielne sprawdzanie samochodu przed zakupem

Sprawdzenie pojazdu przed zakupem obejmuje m.in. szereg czynności zmierzających do określenia jego aktualnego stanu technicznego, który najczęściej jest czynnikiem decydującym o ostatecznej wartości samochodu. Według opinii specjalistów branży motoryzacyjnej samodzielne sprawdzenie stanu technicznego auta przez nabywcę polega na:

  • ogólnych oględzinach z zewnątrz i wewnątrz pojazdu, uruchomieniu silnika i przejechaniu krótkiej trasy,
  • wykorzystaniu amatorskiego miernika lakieru,
  • sprawdzeniu stanu technicznego auta na stacji diagnostycznej, na podstawie rutynowych czynności, wynikających z kontroli podczas badań technicznych pojazdu.

Warto zaznaczyć, że bez specjalistycznej wiedzy oraz przyrządów pomiarowych kompleksowe sprawdzenie auta nie jest możliwe. Zakup samochodu na podstawie wyżej wymienionych metod stanowi ryzyko, że po niedługim okresie eksploatacji pojazdu, ujawnią się poważne i kosztowne w naprawie wady i usterki techniczne.

Dlaczego warto wykonać sprawdzenie samochodu w serwisie?

Podstawowym czynnikiem przemawiającym za wykonaniem sprawdzenia auta przed zakupem w profesjonalnym serwisie samochodowym jest kompleksowa kontrola wszystkich podzespołów pojazdu. Specjalistyczne przyrządy umożliwiają wykrycie poważnych awarii instalacji elektrycznej, które często kończą się kosztownymi naprawami.

Ponadto sprawdzenie ciśnienia sprężania w silniku, umożliwi ocenę faktycznego stanu technicznego jednostki napędowej auta. Profesjonalny pomiar powłoki lakierniczej oraz łączenia elementów blacharskich określi historię wypadkową pojazdu. Fachowe oględziny, osłuchanie silnika oraz sprawdzenie elementów zawieszenia dokonane przez doświadczony personel techniczny serwisu będzie stanowić rzetelny opis wpływający na ogólną ocenę stanu technicznego.

Kupujący korzystający z usług profesjonalnego serwisu samochodowego może liczyć na szybkie i dogłębne oględziny pojazdu oparte na szczegółowym zdiagnozowaniu stanu technicznego auta, udokumentowane w postaci wydruków i opisów z przeprowadzonych testów i czynności kontrolnych.

 

Najnowsze wpisy

Turbocharged vs Supercharged – czym różni się silnik z turbosprężarką od tego z kompresorem?

Silniki z doładowaniem to od wielu lat standard w branży motoryzacyjnej. Jeszcze na długo przed wprowadzeniem wyśrubowanych norm ...

Serwis automatycznej skrzyni biegów – czy jest droższy? Czym się różni serwisowanie takiej skrzyni?

Automatyczna skrzynia biegów zapewnia kierowcy komfort i wygodę. Samodzielna zmiana biegów dostosowana do obrotów silnika pozwala na uzyskanie ...

Kupno samochodu za granicą – o czym należy pamiętać, co sprawdzić przed zakupem?

Zakup samochodu za granicą wciąż cieszy się wśród Polaków znacznym zainteresowaniem. Wielu decyduje się na ten krok, poszukując ...