fbpx

IRMAR

Sprawdzaj płyn chłodniczy!

Chłodnica to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Ktoś przytomnie zapyta: skoro jest chłodno to po co nam… chłodnica? Ano niestety, jest to narzędzie potrzebne o każdej porze roku. I to w jak najlepszym stanie.

Chłodnica nierozerwalnie związana jest z płynem chłodniczym. Jego poziom powinien być pod naszą stałą kontrolą. Jeśli zauważymy niedobór to nie powinniśmy tego lekceważyć. Brak płynu chłodniczego może doprowadzić do awarii silnika. Groźny jest nie tylko całkowity brak płynu. Niebezpieczne mogą być także niewidoczne wycieki, które mogą być skutkiem awarii uszczelki pod głowicą. Wtedy płyn może się dostać do komory spalania oraz układu smarowania. To może niestety wykluczyć dalszą podróż samochodem. Jeśli płyn chłodniczy przedostanie się do komory spalania to także dalej nie pojedziemy. Zresztą powiadomią nas o tym kłęby pary, które wydobywać się będą z układu wydechowego.

Dobrze wiedzieć, że w prawidłowo działającym układzie chłodzenia są znikome. I jeżeli zauważymy, że ubytek jest duży, to zapewne doszło do jakiejś awarii – to nie płyn do spryskiwaczy, który tak po prostu się zużywa,  jeśli go dużo używamy. Kontrola układu chłodniczego powinno także obejmować sprawdzenie wszelkich gumowych węży, rurek i innych połączeń. Pamiętajmy, że guma z czasem może stwardnieć lub sparcieć, mogą pojawić się różne pęknięcia. Wymiana węża może nie jest specjalnie skomplikowana, problem może stanowić dostęp. Zwłaszcza, że wszystko musi być po zabiegu solidnie dokręcone i zamocowane. W innym przypadku po kolejnej podróży może nam się wszystko rozszczelnić. Dlatego czasami nie warto coś sprawdzać i wymieniać na własną rękę, bo skutek może być odwrotny do zamierzonego. Dlatego warto skorzystać z ofert sprawdzonego warsztatu samochodowego, który przeanalizuje stan faktyczny układu chłodniczego i wszelkiego rodzaju płynów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*