Sprawdź opony przed wymianą!

O konieczności wymiany opon mówi się bardzo dużo, więc każdy kierowca ma świadomość tego obowiązku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niektóre opony po prostu nie nadają się do założenia na kolejny sezon. Przed wymianą należy opony dokładnie sprawdzić. Na co zwrócić przede wszystkim uwagę?

Czynnikiem od nas niezależnym i bezwzględnym wpływającym na jakość opon jest czas. Generalnie zaleca się, aby nie korzystać z opon starszych niż dziesięcioletnie. Oczywiście, na starych oponach można jeździć jednak jest to dużo bardziej ryzykowne. Nie trzeba zaglądać do paragonu zakupu, żeby sprawdzić kiedy mogła powstać nasza opona. Można to sprawdzić samodzielnie. Na każdej oponie znajduje się napis DOT oraz szereg cyfr. Ostatnie cztery cyfry to data produkcji ogumienia. Jeżeli na końcu numeru DOT są cyfry np. 3413 oznacza to, że opony wyprodukowano w 34 tygodniu 2013 roku.

Kolejna kluczowa sprawa to głębokość bieżnika opony. Dopuszczalna do jazdy głębokość bieżnika to 1,6 milimetrów. Jednak opony letnie powinniśmy zmienić, gdy ma 3 mm, bo już wtedy ich osiągi są znacznie mniejsze. Jeszcze restrykcyjniejsze podejście powinniśmy mieć do opon zimowych. Tutaj powinniśmy pomyśleć o zmianie gdy bieżnik jest na poziomie 4 mm.

Przed założeniem opon powinniśmy dokładnie sprawdzić czy w bieżniku nie zalegają kamienie lub ewentualnie inne „ciała obce”. Można je usunąć samodzielne, ważne, żeby nie używać do tego zbyt ostrego narzędzia.

Powinniśmy także sprawdzić, czy opona nie jest uszkodzona eksploatacyjnie. Czyli np. czy nie jest rozerwana, przecięta, czy bieżnik ma odpowiedni wygląd oraz czy zużywany jest równomiernie.

Ważne: jeżeli zauważymy jakieś uszkodzenie w naszej oponie lub mamy jakieś wątpliwości do do stanu opony nie powinniśmy jej reperować samodzielnie. Warto wtedy wybrać się do profesjonalnego zakładu wulkanizacyjnego, który przeprowadzi dokładną kontrolę i usunie ewentualne usterki.

 

Najnowsze wpisy

Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy ...

Regeneracja rozrusznika i alternatora – czy lepiej kupić tanie zamienniki czy zregenerować oryginalne podzespoły?

Instalacja elektryczna samochodu to bardzo ważny element wpływający na sprawność pojazdu. Im jest on nowszy, tym więcej elementów ...

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...