Serwis klimatyzacji – jak często należy go wykonywać i na czym polega usługa

56137941_6145038252624_4308902231492526080_n

Kierowcy, którzy chcą zadbać o poprawne działanie klimatyzacji samochodowej powinni wykonywać jej regularne przeglądy. Serwisowanie wskazane jest przynajmniej raz na dwa lata, chociaż warto robić to częściej, aby mieć pełen podgląd na stan techniczny tego elementu.

Raz na pół roku powinno się wymieniać filtry kabinowe, natomiast raz na rok warto dokładnie wyczyścić cały układ. Oczywiście nie każdą usługę trzeba wykonywać samodzielnie, można zlecić to doświadczonym specjalistom, którzy zajmą się serwisowaniem klimatyzacji i zrobią to naprawdę dobrze. Poza tym działania fachowców realizowane są bardzo sprawnie i z dużą precyzją, a klimatyzacja będzie działała bez zarzutu.

Na czym polega serwisowanie?

W pierwszej kolejności serwisowanie polega na zdezynfekowaniu klimatyzacji samochodowej. Potrzebne są do tego odpowiednie środki, w które jest wyposażony serwis świadczący tą usługę. Dezynfekcja to innymi słowa odgrzybianie klimatyzacji, tak aby nie gromadziły się w niej żadne zanieczyszczenia oraz bakterie i grzyby. To bardzo ważne, ponieważ usunięcie wszystkich zbędnych rzeczy pomoże udanie schłodzić wnętrze auta w okresie letnim.

Przy odgrzybianiu stosuje się metodę ozonowania. Ważną rolę pełni specjalna wytwornica, którą umieszcza się w środku auta. Następnie należy włączyć klimatyzację na obieg wewnętrzny, a ozon zajmie się resztą. Skutecznie usunie wszelkie drobnoustroje oraz nieprzyjemne zapachy, jeśli będą one występowały w samochodzie. Cała czynność nie będzie czasochłonna. Wskazane jest wykonanie tej usługi w samochodach używanych, w najnowszych modelach często wystarczy jedynie uzupełnienie czynnika chłodzącego oraz kompleksowa wymiana filtra pyłkowego.

Jakie jeszcze usługi należy wykonać w ramach serwisowania?

W ramach serwisowania klimatyzacji należy się też zająć:

  • sprawdzeniem szczelności układu,
  • sprawdzeniem stanu skraplacza oraz osuszacza (oraz ich wyczyszczeniem),
  • zbadaniem stanu technicznego sprężarki (to najważniejszy element w każdej klimatyzacji).

Sprężarka odpowiedzialna jest głównie za udane tłoczenie czynnika chłodzącego. Niepoprawnie działająca sprężarka sprawi, że cały układ przestanie działać poprawnie i wnętrze auta latem nie będzie skutecznie chłodzone.

Warto wykonać raz na kilka miesięcy jej dokładny przegląd, który polega na obejrzeniu, ale też osłuchaniu całego urządzenia. Narażone jest one przede wszystkim na liczne awarie uszczelnień, ale też łożysk. Tak przeprowadzone usługi sprawią, że klimatyzacja na będzie znakomicie działała przez długi czas.

 

Najnowsze wpisy

Turbocharged vs Supercharged – czym różni się silnik z turbosprężarką od tego z kompresorem?

Silniki z doładowaniem to od wielu lat standard w branży motoryzacyjnej. Jeszcze na długo przed wprowadzeniem wyśrubowanych norm ...

Serwis automatycznej skrzyni biegów – czy jest droższy? Czym się różni serwisowanie takiej skrzyni?

Automatyczna skrzynia biegów zapewnia kierowcy komfort i wygodę. Samodzielna zmiana biegów dostosowana do obrotów silnika pozwala na uzyskanie ...

Kupno samochodu za granicą – o czym należy pamiętać, co sprawdzić przed zakupem?

Zakup samochodu za granicą wciąż cieszy się wśród Polaków znacznym zainteresowaniem. Wielu decyduje się na ten krok, poszukując ...