Rodzaje bieżnika w oponach samochodowych

323-1-opony-kierunkowe-s-bf8781f

Od kilku tygodniu gorąco namawiamy do wymiany opon na zimowe. Nieprzypadkowo: odpowiednie opony to podstawowy element, który ma na celu zapewnienie bezpiecznej i komfortowej jazdy w każdych warunkach atmosferycznych. Dzięki oponom zimowym mamy większą szansę, żeby panować nad samochodem nawet gdy popada śnieg, a na drodze zastaniemy lodową powierzchnię.

Zanim ustawimy się w kolejce do wulkanizatora warto sprawdzić stan opon zimowych, które całe lato odpoczywały w (mamy nadzieję) odpowiednim miejscu. Jednym z podstawowych elementów kontroli jakości jest pomiar bieżnika. Prawo mówi, że dopuszczalny bieżnik powinien mieć co najmniej 1,6 mm głębokości. W tym temacie nie warto być jednak minimalistą i zakładajmy opony, których bieżnik ma nie mniej, niż 3-4 mm.

Bieżnik bieżnikowi jednak nierówny. W samochodach osobowych spotykamy się z trzema rodzajami bieżników: kierunkowe, symetryczne i niesymetryczne.

Bieżnik kierunkowy pozostawia na podłożu ślad w kształcie litery „V”. Przy zakładaniu takiej opony ważne jest, żeby była założona  w odpowiednią stronę, zgodnie ze strzałkami. Tego typu opony dobrze sprawdzają się podczas dynamicznej jazdy samochodami z mocnym silnikiem.

Bieżnik symetryczny z kolei może być montowany dowolną stroną. Jest to najtańszy i najprostszy rodzaj bieżnika. Zaletą tego rodzaju bieżnika jest duża wytrzymałość i mniejsze spalanie. Bieżnik symetryczny stosować warto zatem w zwykle mniejszych pojazdach, o mniejszej mocy.

Jeszcze innym rodzajem bieżnika jest niesymetryczny. Ten rodzaj charakteryzuje się tym, że rzeźba bieżnika jest inna po wewnętrznej, a inna po zewnętrznej stronie ogumienia. W tym przypadku konieczne jest zwrócenie na oznaczenia „inside” i „outside” podczas zakładania. Właściwości opon z bieżnikiem niesymetrycznym pozwalają na sprawniejszą jazdę po mokrych nawierzchniach i podczas jazdy po zakrętach.

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepszej jakości opony zimowe nie zapełnią nam stuprocentowego bezpieczeństwa podczas jazdy zimową porą. Poza wymianą opon warto wymienić także podejście: do prędkości i ostrożności w trasie.

Najnowsze wpisy

Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy ...

Regeneracja rozrusznika i alternatora – czy lepiej kupić tanie zamienniki czy zregenerować oryginalne podzespoły?

Instalacja elektryczna samochodu to bardzo ważny element wpływający na sprawność pojazdu. Im jest on nowszy, tym więcej elementów ...

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...