Ozonowanie – co to takiego?

ozon1

W poprzednich odcinkach namawialiśmy do wykonania serwisu klimatyzacji. Próg wiosny to odpowiedni moment. Kolejki do warsztatów nie są jeszcze aż tak duże, jak to będzie, gdy doznamy pierwszych w tym roku upałów. Jazda z niesprawdzonym i niezadbanym układem klimatyzacji jest zarówno niekomfortowa, jak i niebezpieczna dla naszego zdrowia.

W skład pełnego serwisu klimatyzacji wchodzi między innymi ozonowanie. Czymże jest ten tajemniczy ozon, i co on ma do naszej „klimy”?

Przypomnijmy sobie burzę. Taką klasyczną, bardzo intensywną: oślepiające pioruny, ogłuszające grzmoty, huraganowy wiatr i tropikalna ulewa. Gdy nawałnica ustanie, warto wyjść „na pole”. Mamy wtedy do czynienia z klasyczną „ciszą po burzy”. Powietrze jest wyjątkowo, jak na nasze miasto, czyste, ma bardzo przyjemny zapach, aż chce się nim oddychać. To właśnie zasługa ozonu, który wydzielany jest podczas burzy.

Ozon to odmiana tlenu w trójatomowej postaci. Ma bardzo mocne właściwości odkażające (dużo większe niż np. chlor). Dzięki gazowemu stanowi skupienia ma możliwość dotrzeć w każdy zakamarek dezynfekowanej przestrzeni. Ozon bez trudu niweluje szkodliwe związki, poprzez ich utlenianie. Proces ozonowania przeprowadzany jest za pomocą generatora, który rozszczepia cząstki tlenu. W ten sposób wytwarzane jest O3, które utlenia napotkane we wnętrzu pojazdu związki chemiczne. Dzięki ozonowaniu zwalczane są wszelkiego rodzaju drobnoustroje i grzyby. Także nieprzyjemny zapach zostaje poskromiony. Ozonowanie jest na tyle skutecznym i trwałym rozwiązaniem, że wystarczy je przeprowadzać raz w roku.

Proces ozonowania jest bezpieczny dla ludzi, gdyż przeprowadzamy go w zamkniętym pojeździe. Gaz jest nietrwały, więc jego działanie kończy się wraz z zakończeniem serwisu w warsztacie.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...

Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Dziś auto posiada praktycznie każda rodzina. Czasem nawet więcej niż jedno. Samochód daje ogromny komfort przy przemieszczaniu się, ...

Sprawdzanie samochodu przed zakupem – dlaczego warto je wykonać w serwisie, a nie samodzielnie

Zakup używanego samochodu powinien być wsparty rzetelnym sprawdzeniem jego stanu technicznego oraz historii użytkowania. Wielu kupujących decyduje się ...