Opony zimowe w Europie

bridgestone-blizzak-1200.1200

Zima już tuż, tuż. A co za tym idzie najwyższa pora przygotować pojazd do mogących się z dnia na dzień warunków atmosferycznych. Podstawową czynnością przed zimą jest wymiana opon z letnich na zimowe. O konieczności tego przedsięwzięcia pisaliśmy na naszych łamach już wielokrotnie. W Polsce wymiana opon nie jest obowiązkowa. Prawo daje dowolność i oddaje decyzję o wymianie kierowcom. Zima, okres świąteczno-noworoczny i ferie zimowe to okres wyjazdów, także zagranicznych. Dzisiaj przyjrzymy się, jak, gdzie i kiedy w Europie jest prawnie usankcjonowane wymienianie opon z letnich na zimowe.

W Austrii opony zimowe wymagane są jeśli wystąpią na drogach warunki zimowe w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Podobnie jest w Chorwacji (od grudnia do końca kwietnia). W Czechach w przypadku wystąpienia zimy (lub jej prognoz) wymiana jest; niezbędna od 1 listopada do końca kwietnia. W tym kraju też jest w tym okresie wymagana wymiana na specjalnie oznakowanych drogach.

W Finlandii należy wymienić opony w okresie od 1 grudnia do końca lutego. Nakaz obowiązuje wszystkich, także turystów. We Francji generalnie nie ma obowiązku wymiany opon, wyjątek stanowią tereny Alp, gdzie taki obowiązek jest cały rok.

Na Litwie opony zimowe musimy mieć założone od 1 listopada do 1 kwietnia. W tym kraju także nie ma wyjątków dla turystów. W Niemczech nie ma określonych terminów konieczności wymiany opon, jest jednak konieczność ich założenia w warunkach zimowych.  Podobnie obostrzenia są na Słowacji. W Szwecji opony wymagane są od 1 grudnia do końca marca, a w Rumunii od 1 listopada do końca marca.

Reasumując: jedziemy gdzieś w zimie, zwłaszcza do państw słynących z kurortów narciarskich – opony trzeba mieć. Nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale także dlatego, żeby nie zapłacić mandatów. W euro.

Najnowsze wpisy

Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy ...

Regeneracja rozrusznika i alternatora – czy lepiej kupić tanie zamienniki czy zregenerować oryginalne podzespoły?

Instalacja elektryczna samochodu to bardzo ważny element wpływający na sprawność pojazdu. Im jest on nowszy, tym więcej elementów ...

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...