Opony zimowe: czy nadszedł już czas?

„Zima jak co roku zaskoczyła drogowców” – niemal kultowe powiedzenie prześmiewców w tym roku zagościło w internecie dużo szybciej niż zwykle. Śniegu w pierwszej połowie października nie było już od kilku lat. Pierwsza pokrywa śniegowa, która zdominowała nasz krajobraz nasunęła chyba każdemu kierowcy na myśl pytanie: czy to już pora zmienić opony na zimowe?

Zdania na ten temat są podzielone. Przeciwnicy tak szybkiej reakcji twierdzą, że był to jednorazowy wybryk, że do zimy daleko. Swoją tezę podpierają prognozą pogody, według której pogoda w niektórych miejscach w kraju ma sięgnąć już niebawem niemal stopni. Zwolennicy uważają, że z kolei połowa października to niezależnie od aury idealny moment na zmianę ogumienia.

My jesteśmy zdania, że lepiej przesadzić ze wcześniejszą zmianą, niż zrobić to zbyt późno. Według zaleceń producentów opony powinniśmy zmienić gdy temperatura dobowa waha się w okolicach 7-8 kreski. „Halo, ma być przecież jeszcze 20” – nawołują miłośnicy wydłużenia używania opon letnich. Zgadza się, trzeba jednak pamiętać o tym, że prognozy pokazują temperaturę w szczytowym momencie dnia. Ilu z nas podróżuje autem tylko i wyłącznie wtedy? Większość kierowców siada za kółkiem z rana, wraca wieczorem. A wtedy nawet w te najbardziej „upalne” jesienne dni liczba gradusów sięga ledwie kilku powyżej zera. Poza tym według fachowców bezpieczeństwo jazdy w temperaturze 10-15 stopni zarówno z oponami letnimi jak i zimowymi jest porównywalne.

Argumentem za późniejsza zmianą opon jest zmniejszenie żywotności gum zimowych podczas jazdy w letniej temperaturze. Owszem, jazda na zimówkach w temperaturze około 15 stopni skraca jej żywotność, ale nieznacznie. Różnice spowodowane jazdą na oponach zimowych w tej temperaturze odczują właściwie tylko ci, którzy jeżdżą zawodowo i pokonują jesienią po kilkanaście tysięcy kilometrów.

Dlatego zmieniając opony w październiku nie ryzykujemy tak dużo, jak wtedy gdy zostawiamy zimowe opony np. do połowy kwietnia. Poza tym, jeżeli nie zmienimy opon teraz to robiąc to w połowie listopada przy następnym ataku zimy możemy być niemal pewni dość sporych kolejek, wszak wszyscy będą wtedy uchronić się przed skutkami zimy, która zapewne rozpocznie się wtedy na dobre. Brak błyskawicznej reakcji na zmieniające się warunki jest raczej spowodowany lenistwem kierowców, zwłaszcza, że usługa wymiany opon nie jest droga i oscyluje wokół kilkudziesięciu złotych.

Najnowsze wpisy

Metody spawania aluminium – jakie techniki są wykorzystywane?

Spawanie aluminium to czynność bardzo często stosowana w przemyśle samochodowym. Nie należy ono do najtrudniejszych, jednak mogą je ...
Czytaj więcej

Woskowanie samochodu – wykonywać samodzielnie czy na profesjonalnej myjni? Różnice.

Lakier na każdym samochodzie z dnia na dzień staje się coraz starszy. Przeciętna żywotność samochodów wskazywana przez producentów ...
Czytaj więcej

„Niewidzialna wycieraczka” – czym jest? Czy warto ją nałożyć podczas wizyty w myjni?

Uporczywy deszcz na drodze nie jest mile widziany. Utrudnia widoczność, przez co należy używać wycieraczek, te jednak zużywają ...
Czytaj więcej