fbpx

IRMAR

Obowiązkowe ubezpieczenie, a wyjazd zagraniczny

Ani się obejrzeliśmy, a już mamy czerwiec. A to miesiąc który jednoznacznie kojarzy się z wakacjami: jest coraz goręcej, dni są najdłuższe w roku, słońce codziennie góruje nad głowami. Poza tym szkoła powoli się kończy, pracujący odliczają dni do wakacyjnych urlopów. Lada chwila Polacy wyruszą w świat na letnie wojaże. Niektórzy latają coraz tańszymi samolotami, inni wybierają tradycyjną kolej, jednak zdaniem badań nadal ponad połowa rodaków wybiera transport swoimi czterema kółkami.

Podróżowanie na własną rękę ma wiele zalet: nie jesteśmy od nikogo uzależnieni, czujemy się swobodniej, sami możemy dokładnie zaplanować naszą podróż. Jazda swoim autem, zwłaszcza za granicę, to jednak także szereg obowiązków. Przygotowaniu auta do wyjazdu pewnie poświecimy na naszych łamach nieco miejsca. Teraz zajmiemy się rolą ubezpieczenia samochodowego podczas wyjazdów zagranicznych. Na początek podstawowe polisy ubezpieczeniowe, bez których nawet nie powinniśmy się ruszać z domu…

Obowiązkowe ubezpieczeniem odpowiedzialności  cywilnej obowiązuje także za granicą, w państwach, które są na liście Porozumienia Wielostronnego (czyli kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także Szwajcaria, Chorwacja, Serbia i Andora). Czyli jeśli wykupimy polisę OC w Polsce, to obowiązuje ona w większości krajów europejskich. Niestety, nie we wszystkich. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli za cel wakacyjnej podróży obierzemy niektóre, coraz popularniejsze kraje bałkańskie. Oby korzystać w ubezpieczenia w takich krajach, jak Albania, Bośnia i Hercegowina, czy Czarnogóra należy zgłosić się do naszego ubezpieczyciela po wydanie tak zwanej Zielonej Karty. Dzięki niej rozszerzymy zakres działania naszego ubezpieczenia komunikacyjnego i nie będziemy musieli przed wyjazdem wykupywać ubezpieczenia do nowa.

Przed wyjazdem za granicę warto wyrobić w Narodowym Funduszu Zdrowia EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia). Dzięki niej osoba mająca prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych będzie mogła z nich skorzystać za granicą na koszt państwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*