Niebezpieczne nawyki kierowców

Że jeździmy na pamięć, tego nikomu uświadamiać nie trzeba. Pół biedy, gdy są to nawyki prawidłowe, które pozwolą nam np. na szybką reakcję na niebezpieczną sytuację na drodze. Gorzej, gdy nasze nawyki mogą zagrozić bezpieczeństwu na trasie. I warto by było się ich pozbyć.

Które nawyki są naszym zagrożeniem? Jednym z częstszych nawyków pojawiających się na naszych drogach jest sygnalizowanie manewru dopiero w momencie wykonania, a nie jako sygnalizowanie innym takiego zamiaru.  To niestety często nie pozwala na odpowiednio szybką reakcję innych uczestników ruchu drogowego, co z kolei prowadzi do jeśli nie niebezpiecznej, to co najmniej nerwowej sytuacji na drodze. Takie proceder ma zwykle miejsce, gdy chcemy skręcić w lewo.

Problemem na naszych drogach  jest także wyprzedzanie, włączanie się do ruchu czy zmiana pasa bez odpowiedniego upewnienia się o możliwości wykonania takiego manewru.

Innym nawykiem, którego powinniśmy się pozbyć za kierownicą jest bagatelizowanie kontrolek pojawiających się na naszej desce rozdzielczej. Mamy tu na myśli kontrolki informujące o tym, że coś jest nie tak z poduszką powietrzną, ESP lub ABS. A przecież to elementy i układy samochodu często decydujące o naszych zdrowiu i życiu. Poza tym gdyby doszło to wykroczenia z naszej strony wówczas możemy liczyć się z utratą dowodu rejestracyjnego.

 

Kolejnym kiepskim nawykiem jest nie zwracanie uwagi na dostosowanie naszego fotela. Przez to pasy bezpieczeństwa mogą nie spełniać swojej funkcji. Kierowco musi mieć ustawiony fotel tak, aby widzieć całą maskę pojazdu. Zbyt niskie ustawienie fotela mocno ogranicza widoczność. Poza tym ustawienie fotela ma kluczowe znaczenie w operowaniu pedałami sprzęgła, hamulca i gazu.

 

Najnowsze wpisy

Metody spawania aluminium – jakie techniki są wykorzystywane?

Spawanie aluminium to czynność bardzo często stosowana w przemyśle samochodowym. Nie należy ono do najtrudniejszych, jednak mogą je ...
Czytaj więcej

Woskowanie samochodu – wykonywać samodzielnie czy na profesjonalnej myjni? Różnice.

Lakier na każdym samochodzie z dnia na dzień staje się coraz starszy. Przeciętna żywotność samochodów wskazywana przez producentów ...
Czytaj więcej

„Niewidzialna wycieraczka” – czym jest? Czy warto ją nałożyć podczas wizyty w myjni?

Uporczywy deszcz na drodze nie jest mile widziany. Utrudnia widoczność, przez co należy używać wycieraczek, te jednak zużywają ...
Czytaj więcej