Lśniący samochód – czy to możliwe?

Częste szczotkowanie i zmienne warunki atmosferyczne mogą mieć zgubny wpływ na lakier pokrywający nasz samochód. A zarysowania raczej naszego samochodu nie ozdabiają. Co zrobić, żeby cieszyć się trwałym i lśniącym lakierem?

 

Podstawą jest oczywiście regularne mycie samochodu. Zaleca się, żeby bez względu na porę roku myć auto co najmniej dwa razy na miesiąc. Uliczne zanieczyszczenia bardzo negatywnie oddziałują na wierzchnią powłokę karoserii. Przez nie staje się po prostu matowa. Połysku na pewno nie polepszy sól, piasek, o ptasich „pamiątkach” nie wspominając. Te należy usuwać z maski auta natychmiast, bo już nawet po godzinie mogą nieodwracalnie uszkodzić lakier.

 

Wielu fachowców odradza korzystanie z myjni automatycznych. Te są zwykle wyposażone w twarde i zanieczyszczone szczotki, które przy okazji usuwania brudu mogą powodować zarysowania. Z kolei myjnie bezdotykowe nie są w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Co zatem zastosować? Zaleca się  korzystanie ze ścierek z mikrofibry. Można także użyć szczotek z włosiem pochodzenia naturalnego.

Pierwszym etapem mycia auta jest dokładne spłukanie go wodą. Mycie zaczynamy od dachu, kończymy na kołach, progach i zderzakach. Trzeba pamiętać o płukaniu szczotki i częstej wymianie wody. Po spłukaniu czystą wodą warto ostatnie krople i zacieki usunąć łapką z gumy. Warto pomyśleć o woskowaniu samochodu. Ważne, żeby rozprowadzać go na suchym samochodzie. Można także skorzystać z mleczka z woskiem.

 

Niewielkie zarysowania na karoserii możemy zniwelować za pomocą lekkościernego preparatu. Taką pastę możemy kupić już za 30 zł. Większe rysy usuniemy u lakiernika samochodowego. W tym przypadku musimy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych. Dlatego oszczędniejszym i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie regularna konserwacja i kosmetyka naszego samochodu.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Wymiana wahacza – wszystko co warto wiedzieć

Wahacz to podstawowa część każdego układu zawieszenia w samochodzie, która jest odpowiedzialna za prowadzenie kół pojazdu. Kiedy potrzebna ...

Co to są tuleje wahacza i ile ich jest w zawieszeniu auta?

Tuleja wahacza (popularnie silent block) to jeden z podstawowych elementów zawieszenia samochodu osobowego. Tuleje stosuje się również w ...

Uszkodzona tuleja wahacza – objawy awarii

Jedną z najczęstszych awarii zawieszenia w samochodzie są wybite tuleje wahacza. Objawy tej awarii powinny być sygnałem ostrzegawczym ...