Kupno auta – podstawowe formalności

54468-307121

No i udało się! W końcu znaleźliśmy nasz wymarzony pojazd! Oględziny u mechanika i jazda próbna przebiegły pomyślnie. Odliczona suma trafiła do sprzedawcy, który urzekł nas w końcu tekstem „nie bój się pan, nie stracisz”. Nim jednak na dobre zaczniemy się cieszyć świeżo kupionym pojazdem musimy wykonać podstawowe formalności. Sprawdźmy jakie musimy wykonać kroki, aby w pełni można było się cieszyć z nowego nabytku.

Przede wszystkim upewnijmy się, czy na pewno dysponujemy prawidłowo sporządzoną umową. Każda ze stron transakcji powinna otrzymać po jednej, jednobrzmiącej kopii. Upewnijmy się, czy dane na umowie zgadzają się z tymi na dokumentach. Warto zamieścić na umowie datę oraz godzinę, o której przekazaliśmy samochód. Ochroni nas to w razie wypadku lub mandatu z pstryknięcia z fotoradaru. Pamiętajmy o tym, żeby była zachowana ciągłość umów (czyli sprzedaje ten, kto wcześniej kupił), urzędy są na to szczególnie wyczulone.

Kolejna kwestia ubezpieczenie. Gdy polisa ubezpieczenia OC jest ważna to nie ma konieczności przepisywania jej na siebie przed odwiedzeniem wydziału komunikacji. Przed zakupem nowej polisy warto zapoznać się z ofertami kilku ubezpieczycieli, odwiedzić zatem jakąś sprawdzoną agencję ubezpieczeniową.

Bez ważnych badań technicznych też ani rusz. Jeśli nie są ważne trzeba jakoś dostarczyć auto do stacji kontroli. Albo wykorzystamy lawetę, albo wyrobimy tymczasowe, czerwone tablice.

Ostatni etap to wizyta w wydziale komunikacji. Trzeba mieć ze sobą: dowód osobisty, stare tablice, polisę ubezpieczenia OC, umowę kupna samochodu oraz wypełniony wniosek. Gdy wszystko będzie ok, to otrzymamy do razu nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny, ważny 30 dni. O możliwości odbioru właściwego dowodu zostaniemy poinformowani za pomocą SMS-a.

 

Najnowsze wpisy

Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy ...

Regeneracja rozrusznika i alternatora – czy lepiej kupić tanie zamienniki czy zregenerować oryginalne podzespoły?

Instalacja elektryczna samochodu to bardzo ważny element wpływający na sprawność pojazdu. Im jest on nowszy, tym więcej elementów ...

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...