Kontroluj układ kierowniczy w samochodzie

Kolejny układ w pojeździe bez którego „ani rusz” to układ kierowniczy. Wielu kierowców stawia jego wagę poniżej takich układów jak np. hamulcowy. Jednak lekceważenie go może się nie opłacić, bo w dużej mierze odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Warto zatem kontrolować go na bieżąco i zapobiegać usterkom bądź hamować ich rozwój.

Jak wykryć zatem pierwsze symptomy, że coś nie tak z naszym układem kierowniczym? Musimy się wsłuchać w odgłosy wydobywające się z komory silnikowej. Mówimy tu o stukach mających miejsce zarówno podczas jazdy, jak i postoju, gdy kręcimy kierownicą w miejscu. Warto sprawdzić wówczas końcówki z układu kierowniczego. Niewykluczone, że będzie konieczna wymiana owych elementów. Nie jest to skomplikowane przedsięwzięcie. I nie jest specjalnie drogie, więc warto je zlecić mechanikowi samochodowemu, gdzie taka operacja będzie nas kosztować ok. kilkudziesięciu złotych (oczywiście w niektórych modelach, czy przypadkach możemy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych). Warto wówczas w warsztacie zlecić ustawienie geometrii kół auta. Niewłaściwe ustawienie może prowadzić do szybszego zużycia opon.

Kolejny element układu, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest drążek kierowniczy. Objawy uszkodzenia to także stuki, a także zmniejszona precyzja działania układu. Stopień trudności wymiany tego elementu w samochodzie zależy od możliwości dostania się do niego w danym modelu. Czasem konieczny jest demontaż przekładni, a niekiedy wystarczy podniesienie auta na podnośniku.

Poważniej sprawa wygląda, gdy pojawią się luzy w maglownicy. Można się ich pozbyć wymieniając tuleje listwy przekładni, ewentualnie dokręcenie śrub – pod warunkiem, że te elementy kontroluje się na bieżąco. Zgubą dla tego elementu może być woda, która w efekcie prowadzi do korozji.

Dla układu kierowniczego należy także pompa wspomagania. Jej defekt możemy stwierdzić odczuwając opór w kręceniu kierownicą, niestabilne poruszanie auta przy dużych prędkościach, stuki czy nierówne zużycie opon. Oczywiście niezbędnym elementem kontroli układu kierowniczego jest sprawdzanie, dolewanie i regularna wymiana płynu wspomagania kierownicy.

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...