Kontrola przed urlopem

Wakacje to okres laby dla uczniów i studentów. Także wielu dorosłych planuje na ten okres swój wymarzony urlop. Okres letnich wyjazdów jest jednak okresem wytężonej pracy dla wielu zakładów motoryzacyjnych. Dla większości kierowców właściwa część urlopu rozpocznie się dopiero, gdy dojadą na miejsce wypoczynku. By tak się stało warto wcześniej udać się do mechanika samochodowego na kontrolę i, jeżeli to koniecznie – wykonać najważniejsze naprawy.

Z jakimi elementami kierowcy głównie udają się do warsztatu przed wakacjami? Kontroli podlegają głównie hamulce (tarcze, klocki), elementy klimatyzacji. Kierowcy wymieniają paski rozrządu, sprawdzają stan oświetlenia. Dokładnej kontroli przed wyjazdem w trasę podlegać powinno także zawieszenie samochodu, drążki stabilizatorów, amortyzatory etc. Ciężko też wyruszyć na wakacje bez działającego układu kierowniczego.

Według statystyk hurtowni z częściami samochodowymi, sklepów motoryzacyjnych i warsztatów samochodowych kierowcy sporo inwestują w elementy klimatyzacji – ich sprzedaż w okresie wakacji wzrasta o kilkaset procent. Trudno bowiem wyobrazić sobie dalszą jazdę w wakacje bez sprawnej i sprawdzonej klimy.

Wakacje to niecodzienny okres dla nas – podobnie jest z naszym samochodem. Na co dzień zwykle nie pokonuje jednorazowo setek kilometrów z pełnym obciążeniem. Kontrola ma na celu wykluczenie wszelkich zaskoczeń. Zwłaszcza gdy szwankować mogą elementy nie zauważalne przez nas w zwykłej, codziennej jeździe na krótkich odcinkach. Elementem, którego wagę docenić będziemy mogli np. na długiej trasie jest filtr powietrza. Jego zabrudzenie może sprawić np. zwiększenie zużycia paliwa. Ważny jest także filtr kabinowy. Jeśli zaniedbamy ten element to skutkiem tego może być blokada wentylacji.

Nikomu też nie trzeba chyba przypominać o przedwakacyjnym uzupełnieniu akcesoriów samochodowych. Poza obowiązkowymi (trójkąt, gaśnica), niezbędnymi (GPS…) dobrze mieć ze sobą odpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową oraz kamizelkę odblaskową. Nie zaszkodzi też uzupełnienie samochodu o kable rozruchowe czy linkę holowniczą. Nie pozwólmy, żeby lato nas zaskoczyło, a podróż zepsuła nam urlop!

Najnowsze wpisy

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...

Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Dziś auto posiada praktycznie każda rodzina. Czasem nawet więcej niż jedno. Samochód daje ogromny komfort przy przemieszczaniu się, ...

Sprawdzanie samochodu przed zakupem – dlaczego warto je wykonać w serwisie, a nie samodzielnie

Zakup używanego samochodu powinien być wsparty rzetelnym sprawdzeniem jego stanu technicznego oraz historii użytkowania. Wielu kupujących decyduje się ...