fbpx

IRMAR

Jakie są oznaczenia opon zimowych?

Czasami zawieje tak, że mamy wrażenie, że zaraz sypnie śniegiem. To znak, że zima zbliża się do nas nieuchronnie. Nie daj się jej zaskoczyć: wymień opony już teraz. Założenie opon zimowych to jeden ze sposobów uniknięcia przykrych konsekwencji i niebezpieczeństw zimy w postaci oblodzonych i zaśnieżonych jezdni.

Opona zimowa to taka, której mieszanka gumowa, rzeźba oraz struktura bieżnika zostały przygotowane w ten sposób, żeby zapewniła nam lepsze od standardowej opony właściwości jazdy w zimowych warunkach. Zimówka ma zapewnić nam lepsze panowanie nad samochodem, skrócenie drogi hamowania, lepszą zdolność rozpędzania pojazdu, a także utrzymywanie odpowiedniego kierunku jazdy.

Standardowe oznaczenie opon zimowych to M+S. Na niektórych oponach stosowany jest także symbol alpejski. Oznacza się nim opony zimowe zgodne z regulacjami UNECE (obowiązującymi w Unii Europejskiej i wielu innych krajach) oraz przepisami stosowanymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Właściwości tego typu opon weryfikowane są podczas niezależnych, obiektywnych testów i spełniają określone wymagania. Opony oznaczone symbolem alpejskim podnoszą poziom bezpieczeństwa i mają za zadanie zapewnić kluczowe w zimie właściwości jezdne. Opony z tym oznaczeniem to gumy, które stosować powinniśmy w zimie, jeśli chcemy zwiększyć szanse na panowanie nad samochodem podczas jazdy po lodzie i śniegu w niskich temperaturach.

W Stanach Zjednoczonych ogumienie zimowe oznaczane są płatkiem śniegu na tle trzech szczytów górskich. W tym przypadku każda guma przed oznaczeniem musi przejść odpowiednie testy i spełniać wiele standardów jakości i bezpieczeństwa.

Co ważne, każda opona zimowa jest oznaczona symbolem M+S, lecz nie każda z tym symbolem to zimówka. Zgodnie z regulacjami „M+S” oznacza oponę, której właściwości mają zapewnić lepszą przyczepność na błocie i świeżym lub topniejącym śniegu. Lecz nie są to automatycznie opony zimowe. Dlatego producenci zalecają zakładać na zimę opony z oznakowaniem alpejskim.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*