Jakie są oznaczenia opon zimowych?

m-s-oponeo_JOL-0(1)

Czasami zawieje tak, że mamy wrażenie, że zaraz sypnie śniegiem. To znak, że zima zbliża się do nas nieuchronnie. Nie daj się jej zaskoczyć: wymień opony już teraz. Założenie opon zimowych to jeden ze sposobów uniknięcia przykrych konsekwencji i niebezpieczeństw zimy w postaci oblodzonych i zaśnieżonych jezdni.

Opona zimowa to taka, której mieszanka gumowa, rzeźba oraz struktura bieżnika zostały przygotowane w ten sposób, żeby zapewniła nam lepsze od standardowej opony właściwości jazdy w zimowych warunkach. Zimówka ma zapewnić nam lepsze panowanie nad samochodem, skrócenie drogi hamowania, lepszą zdolność rozpędzania pojazdu, a także utrzymywanie odpowiedniego kierunku jazdy.

Standardowe oznaczenie opon zimowych to M+S. Na niektórych oponach stosowany jest także symbol alpejski. Oznacza się nim opony zimowe zgodne z regulacjami UNECE (obowiązującymi w Unii Europejskiej i wielu innych krajach) oraz przepisami stosowanymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Właściwości tego typu opon weryfikowane są podczas niezależnych, obiektywnych testów i spełniają określone wymagania. Opony oznaczone symbolem alpejskim podnoszą poziom bezpieczeństwa i mają za zadanie zapewnić kluczowe w zimie właściwości jezdne. Opony z tym oznaczeniem to gumy, które stosować powinniśmy w zimie, jeśli chcemy zwiększyć szanse na panowanie nad samochodem podczas jazdy po lodzie i śniegu w niskich temperaturach.

W Stanach Zjednoczonych ogumienie zimowe oznaczane są płatkiem śniegu na tle trzech szczytów górskich. W tym przypadku każda guma przed oznaczeniem musi przejść odpowiednie testy i spełniać wiele standardów jakości i bezpieczeństwa.

Co ważne, każda opona zimowa jest oznaczona symbolem M+S, lecz nie każda z tym symbolem to zimówka. Zgodnie z regulacjami „M+S” oznacza oponę, której właściwości mają zapewnić lepszą przyczepność na błocie i świeżym lub topniejącym śniegu. Lecz nie są to automatycznie opony zimowe. Dlatego producenci zalecają zakładać na zimę opony z oznakowaniem alpejskim.

 

 

Najnowsze wpisy

Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy ...

Regeneracja rozrusznika i alternatora – czy lepiej kupić tanie zamienniki czy zregenerować oryginalne podzespoły?

Instalacja elektryczna samochodu to bardzo ważny element wpływający na sprawność pojazdu. Im jest on nowszy, tym więcej elementów ...

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...