Jakie są objawy zepsutego sprzęgła?

56806342_6145830730824_3068521259865210880_n (1)

Jedną z najczęstszych usterek sprzęgła jest jego spalenie. Standardowa żywotność układu to zwykle przedział od 100 do 150 tysięcy przejechanych kilometrów. Jednak, gdy używamy pedału sprzęgła niewłaściwie, na przykład przy ruszaniu czy zmianie biegów może znacznie skrócić przydatność zestawu sprzęgła.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie mogą być objawy spalonego sprzęgła. A są one bardzo różnorodne. Np. przy próbie ruszania auto… nie reaguje. Czyli: uruchomiliśmy silnik, wrzucamy bieg, puszczamy sprzęgło, a auto stoi w miejscu. Standardowo samochód powinien ruszyć gdy delikatnie popuszczamy pedał sprzęgła. Jeśli tak się nie dzieje, sprzęgło dużo „bierze” może to świadczyć o awarii.

Kolejnym objawem szwankującego sprzęgła jest marne przyspieszenie. Wyczujemy to przy zmianie biegów przy wyższych prędkościach, czyli przy zmianie z 4 na 5, lub z 5 na 6. Jeszcze inny objaw to twardy pedał sprzęgła. Może to być efekt uszkodzonego docisku bądź wysprzęglika.

W poprzednim odcinku poruszyliśmy kwestię zapachów w samochodzie, które mogą zwiastować różnorakie awarie. Także w temacie sprzęgła ten zmysł może nam się przydać. Zapach spalonego sprzęgła może być bardzo charakterystyczny. Smród może pojawić się, gdy auto jest bardziej obciążone, gdy np. pojazd rusza pod górę, holuje inny, ciągnie przyczepkę, albo wyjeżdża z błota.

Pamiętajmy o tym, że na żywotność sprzęgła ogromny wpływ ma nasz styl jazdy. Jeżeli jeździmy w miarę spokojnie, płynnie, prawidłowo zmieniamy biegi, nie szarpiemy, nie gazujemy to sprzęgło nam może posłużyć dłużej. Gwałtowna jazda, ruszanie na piskach i spora ilość nerwów może mieć dla zestawu opłakane skutki. A jazda bez sprawnego sprzęgła jest właściwie niemożliwa. Warto zrobić sobie w tym temacie rachunek sumienia i wesprzeć ją kontrolą sprzęgła u sprawdzonego mechanika samochodowego.

Najnowsze wpisy

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...

Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Dziś auto posiada praktycznie każda rodzina. Czasem nawet więcej niż jedno. Samochód daje ogromny komfort przy przemieszczaniu się, ...

Sprawdzanie samochodu przed zakupem – dlaczego warto je wykonać w serwisie, a nie samodzielnie

Zakup używanego samochodu powinien być wsparty rzetelnym sprawdzeniem jego stanu technicznego oraz historii użytkowania. Wielu kupujących decyduje się ...