Jakie są objawy zepsutego sprzęgła?

56806342_6145830730824_3068521259865210880_n (1)

Jedną z najczęstszych usterek sprzęgła jest jego spalenie. Standardowa żywotność układu to zwykle przedział od 100 do 150 tysięcy przejechanych kilometrów. Jednak, gdy używamy pedału sprzęgła niewłaściwie, na przykład przy ruszaniu czy zmianie biegów może znacznie skrócić przydatność zestawu sprzęgła.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie mogą być objawy spalonego sprzęgła. A są one bardzo różnorodne. Np. przy próbie ruszania auto… nie reaguje. Czyli: uruchomiliśmy silnik, wrzucamy bieg, puszczamy sprzęgło, a auto stoi w miejscu. Standardowo samochód powinien ruszyć gdy delikatnie popuszczamy pedał sprzęgła. Jeśli tak się nie dzieje, sprzęgło dużo „bierze” może to świadczyć o awarii.

Kolejnym objawem szwankującego sprzęgła jest marne przyspieszenie. Wyczujemy to przy zmianie biegów przy wyższych prędkościach, czyli przy zmianie z 4 na 5, lub z 5 na 6. Jeszcze inny objaw to twardy pedał sprzęgła. Może to być efekt uszkodzonego docisku bądź wysprzęglika.

W poprzednim odcinku poruszyliśmy kwestię zapachów w samochodzie, które mogą zwiastować różnorakie awarie. Także w temacie sprzęgła ten zmysł może nam się przydać. Zapach spalonego sprzęgła może być bardzo charakterystyczny. Smród może pojawić się, gdy auto jest bardziej obciążone, gdy np. pojazd rusza pod górę, holuje inny, ciągnie przyczepkę, albo wyjeżdża z błota.

Pamiętajmy o tym, że na żywotność sprzęgła ogromny wpływ ma nasz styl jazdy. Jeżeli jeździmy w miarę spokojnie, płynnie, prawidłowo zmieniamy biegi, nie szarpiemy, nie gazujemy to sprzęgło nam może posłużyć dłużej. Gwałtowna jazda, ruszanie na piskach i spora ilość nerwów może mieć dla zestawu opłakane skutki. A jazda bez sprawnego sprzęgła jest właściwie niemożliwa. Warto zrobić sobie w tym temacie rachunek sumienia i wesprzeć ją kontrolą sprzęgła u sprawdzonego mechanika samochodowego.

Najnowsze wpisy

Turbocharged vs Supercharged – czym różni się silnik z turbosprężarką od tego z kompresorem?

Silniki z doładowaniem to od wielu lat standard w branży motoryzacyjnej. Jeszcze na długo przed wprowadzeniem wyśrubowanych norm ...

Serwis automatycznej skrzyni biegów – czy jest droższy? Czym się różni serwisowanie takiej skrzyni?

Automatyczna skrzynia biegów zapewnia kierowcy komfort i wygodę. Samodzielna zmiana biegów dostosowana do obrotów silnika pozwala na uzyskanie ...

Kupno samochodu za granicą – o czym należy pamiętać, co sprawdzić przed zakupem?

Zakup samochodu za granicą wciąż cieszy się wśród Polaków znacznym zainteresowaniem. Wielu decyduje się na ten krok, poszukując ...