Grypa za kierownicą, czyli dlaczego lepiej kurować się w domu niż za kółkiem?

Późna jesień i zima to trudny okres nie tylko dla samochodów, ale także dla nas samych. Krótki dzień, mało słońca i długie wieczory niekorzystnie wpływają na nastrój. Niska temperatura na zewnątrz, wysoka w pomieszczeniach, wiatr, wilgoć powodują wiele chorób. To wszystko znacznie obniża jakość naszego sterowania samochodem.

Polskie prawo ściśle określa możliwości, a raczej ich brak siadania za kierownicą, gdy jesteśmy pod, nawet niewielkim wpływem alkoholu. Nie jest natomiast sprecyzowane czy, jak i na ile człowiek jest w stanie kierować samochodem, gdy po prostu jest chory. A osoba z wysoką temperaturą, katarem, dreszczami, bólem głowy stanowi nie mniejsze niebezpieczeństwo niż kierowca po kilku głębszych.

Najniebezpieczniejsze dla kierowania pojazdem są te najpowszechniejsze objawy przeziębienia i grypy. Katar, kaszel, ból głowy, dreszcze, bóle mięśni i stawów, senność, poczucie skrajnego zmęczenia znacznie obniżają koncentrację na jeździe. Na komfort i bezpieczeństwo jazdy znacznie wpływają takie proste z pozoru czynności jak wycieranie nosa czy odruchowe kichanie. A przecież na drodze liczą się sekundy. Brak refleksu i opóźniona reakcja mogą uniemożliwić podjęcie szybkiej decyzji o hamowaniu pojazdu czy zmiany pasa ruchu.

Osłabieni chorobą kierowcy wolniej reagują na zmieniające się warunki na drodze stanowią duże zagrożenie. Gdy nasze samopoczucie przed wyjazdem jest bardzo złe najlepiej po prostu zrezygnować z jazdy w ogóle.

Szczególnym rodzajem choroby niebezpiecznym dla kierowania samochodem jest cukrzyca. Ze statystyk wynika, że w naszym kraju cierpi na nią blisko 3 miliony osób. Gdy ktoś ma objawy niedocukrzenia może zdarzyć się, że traci świadomość na kilka sekund.

Kolejną bardzo istotną sprawą przy kierowaniu pojazdem w trakcie choroby są zażywane leki. Należy postępować zgodnie ze znanym z reklam zaleceniem „przed zażyciem przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”. Na instrukcji powinno być wyraźnie napisane czy dany lek wpływa na zdolność do kierowania pojazdem. Zwłaszcza niewskazane dla kierujących pojazdem są silne leki przeciwbólowe, przeciwalergiczne i nasenne.

 

Najnowsze wpisy

Metody spawania aluminium – jakie techniki są wykorzystywane?

Spawanie aluminium to czynność bardzo często stosowana w przemyśle samochodowym. Nie należy ono do najtrudniejszych, jednak mogą je ...
Czytaj więcej

Woskowanie samochodu – wykonywać samodzielnie czy na profesjonalnej myjni? Różnice.

Lakier na każdym samochodzie z dnia na dzień staje się coraz starszy. Przeciętna żywotność samochodów wskazywana przez producentów ...
Czytaj więcej

„Niewidzialna wycieraczka” – czym jest? Czy warto ją nałożyć podczas wizyty w myjni?

Uporczywy deszcz na drodze nie jest mile widziany. Utrudnia widoczność, przez co należy używać wycieraczek, te jednak zużywają ...
Czytaj więcej