Dbajmy o opony, nie tylko sezonowo

IMGP5778-1024x683

Wielkimi krokami zbliża się czas wymiany opon. To czas dokładnej weryfikacji stanu naszego ogumienia, sprawdzenia, czy dany komplet nada się się na kolejny sezon. To także czas refleksji nad dbaniem o nasze opony. Na czym ono powinno polegać w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie weryfikować stan ciśnienia w oponach. Każde auto ma odpowiednie wartości ciśnienia w danej oponie. W zimie warto dodać do tego 0,2 bara do każdego koła. Warto dodatkowo skontrolować ciśnienie w oponach, gdy wyruszamy w trasę mocno przeładowanych samochodem, np. na rodzinny wypad na narty.

Należy także na bieżąco weryfikować wszelkiego rodzaju ciała obce w oponie, typu gwoździe, kamienie i tym podobnych intruzów. Niestety, niektóre przecięcia, czy pęknięcia sprawią, że będzie konieczna wizyta u sprawdzonego wulkanizatora. Niestety po profesjonalnej obiekcji może się okazać, że dana guma nie nadaje się do dalszego użytku. Pamiętajmy, że wymiana jednej opony to zły pomysł, powinniśmy je wymieniać osiami, obie.

Na rynku motoryzacyjnym znajduje się stosunkowo dużo preparatów do opon. Łatwo dostaniemy spraye nabłyszczające. Uwaga na smary, gdy one akurat nie służą do nabłyszczania, a do montażu, więc przed zakupem sprawdźmy konkretne zastosowanie danego preparatu.

Raczej dostępne są spraye w cenie około kilkunastu złotych. Uwaga: smary w 99% nie służą do nabłyszczania opon a do ich montażu, więc proszę ich nie mylić i dokładnie sprawdzać zastosowanie! Pamiętajmy też, że spraye służą tylko i wyłącznie nabłyszczaniu, nie mają niestety raczej właściwości konserwujących dla opony. Dlatego płyn powinniśmy rozpylać na bok opony, a nie na bieżnik. Niestety poza połyskiem czasem pojawiają się skutki uboczne korzystania z aeeozolów, w postaci piasku bez problemu przyklejającego się do opon. Poza tym trzeba w pierwszej kolejności dokładnie wymyć oponę i ją wysuszyć przed nałożeniem nabłyszczania.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Turbocharged vs Supercharged – czym różni się silnik z turbosprężarką od tego z kompresorem?

Silniki z doładowaniem to od wielu lat standard w branży motoryzacyjnej. Jeszcze na długo przed wprowadzeniem wyśrubowanych norm ...

Serwis automatycznej skrzyni biegów – czy jest droższy? Czym się różni serwisowanie takiej skrzyni?

Automatyczna skrzynia biegów zapewnia kierowcy komfort i wygodę. Samodzielna zmiana biegów dostosowana do obrotów silnika pozwala na uzyskanie ...

Kupno samochodu za granicą – o czym należy pamiętać, co sprawdzić przed zakupem?

Zakup samochodu za granicą wciąż cieszy się wśród Polaków znacznym zainteresowaniem. Wielu decyduje się na ten krok, poszukując ...