Czym się kierować wybierając ubezpieczenie?

Dla posiadaczy samochodów (i nie tylko) ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest obowiązkowe. Unikanie opłaty składki wiąże się z surowymi karami toteż większość kierowców stanie nie przed dylematem „czy” wybierać ubezpieczyciela, ale na „którego” się zdecydować.
Rynek ubezpieczeń w Polsce to kilkanaście zakładów, do tego nie mała ilość agentów i pośredników. Jest więc w czym wybierać. Jakim czynnikami zatem kierować się przy wyborze optymalnej polisy?

Zdecydowana większość wykupujących polisę ubezpieczeniową kieruje się przede wszystkim ceną. Przed zdecydowaniem się na którąś z firm ubezpieczeniowych warto się rozeznać w wysokości składki. Można skorzystać z jednej z porównywarek internetowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to wyliczenia przykładowe i nie zawsze są w stu procentach precyzyjne. Faktyczną kwotę składki poznamy osobiście odwiedzając zakład ubezpieczeń lub agenta.

Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest zakres ubezpieczenia. Co prawda ubezpieczenie OC ma jasno określone wymogi, wynikające z ustawy, to jednak oferta ubezpieczycieli wykracza poza konieczne minimum. Ubezpieczenie AC jest już dowolne i jego zakres jest dużo obszerniejszy i dużo bardziej indywidualny dla każdego ubezpieczyciela.

Warto też przeanalizować pakiety promocyjne. Np. niektórzy agenci oferują zniżki przy zakupie pakietu OC razem z AC. Na zniżki możemy też liczyć, gdy decydujemy się na takie dodatki jak assistance czy ubezpieczenie szyb. Niektóre firmy oferują zniżki także na pakiety nie związane bezpośrednio z samochodem, np. ubezpieczenia na życie. Możemy na tym zaoszczędzić nawet kilkanaście procent.

Gdy zdecydujemy się na jedną z firm nie oznacza to, ze jesteśmy skazani na nią do końca żywotności naszego auta, albo naszej przygody za kółkiem. Firmy często manewrują cenami, żeby zwabić nowych klientów, dlatego warto stale obserwować rynek ubezpieczycieli.

Poza informacjami zawartymi na stronie i wynikającymi z obliczeń w kalkulatorach warto też przeprowadzić „wywiad środowiskowy” dotyczący konkretnego ubezpieczenia. Popytajmy znajomych, czy w danej firmie mieli np. problem z wypłatą odszkodowania. Poczytajmy opinię ekspertów na ten poszczególnych firm. Pamiętajmy jednak, że mamy na rynku do czynienia z ogromną konkurencją, więc niektóre opinie będą, delikatnie mówiąc, nie do końca obiektywne.

Najnowsze wpisy

Kupno samochodu za granicą – o czym należy pamiętać, co sprawdzić przed zakupem?

Zakup samochodu za granicą wciąż cieszy się wśród Polaków znacznym zainteresowaniem. Wielu decyduje się na ten krok, poszukując ...

Uderzyłeś w krawężnik? Uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym? Czas na ustawienie zbieżności kół.

Specjaliści zalecają sprawdzanie zbieżności kół w samochodzie przynajmniej raz w roku. Gdy kierowcy zdarzy się jednak wjechać w ...

Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy ...