fbpx

IRMAR

Czym charakteryzuje się płyn do spryskiwaczy?

Jesień to nie jest moment, gdy powinniśmy zapominać o regularnym myciu samochodu. Wręcz przeciwnie – częste ulewy, wszędobylski kurz, smog, pył, liście sprawiają, że nasze wizyty na myjnia samochodowej powinny być częstsze niż latem. Natomiast nie powinniśmy zapominać o doraźnym porządkowaniu naszego auta na co dzień. Do tego służy między innymi płyn do spryskiwacza, który pozwala nam pozbyć się brudu z przedniej szyby, której czystość jest podstawą przy bezpiecznym poruszaniu się po drogach.

Głównym zadaniem płynu do spryskiwaczy jest pozbywanie się zanieczyszczeń z przedniej szyby. Żeby cel był osiągnięty, zwłaszcza zimą, preparat musi zawierać odpowiedni skład, który zapobiegnie jego zamarznięciu. Jest to o tyle istotne, że jazda z zapaskudzoną szybą może być nie tylko niebezpieczna, ale też kosztowna – za brudną szybę zapłacimy mandat.

Co musi zawierać płyn do spryskiwania, żeby spełniał swoje funkcje? Oczywiście wodę. Najlepiej demineralizowaną lub destylowaną. Dzięki temu kamień nie będzie osadzał się na elementach układu. Zapewni to odpowiednie funkcjonowanie, przede wszystkim drożność. Oprócz tego płyn zawiera alkohol. Zwykle jest to etanol. W dobrej jakości specyfikach zawartość alkoholu jest w granicach 30-35%. Dzięki niemu płyn jest odporny na zamarzanie. Istotnym elementem są także gliceryna i glikol, które mają na celu zapewnić lepszy  poślizg i ograniczają piszczenie wycieraczek. Płyny do spryskiwaczy zawierają także biocyd, który odpowiada za odporność na szkodliwe działanie grzybów i drożdży.

Płyn do spryskiwaczy, jak każda ciecz, może niestety powodować korozję metalowych elementów. Dlatego niektóre płyny zawierają środek, który reguluje pH, aby ten proces opóźnić, zwłaszcza, gdy pH płynu jest kwaśne.

serwisant52 pisze:

Jeśli szyba jest mocno zabrudzona albo tłusta od niewidzialnej wycieraczki warto taką szybę lekko spolerować, pastą polerską do szyb wtedy wycieraczki lepiej zbierają wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*