Co wpływa na cenę OC?

Że stawka za ubezpieczenie OC rośnie nikomu przypominać nie trzeba. Każdy kierowca, który lada dzień ma udać się odnowić polisę drży niczym oczekując na wyrok. Dziś sprawdzimy co decyduje o wysokości stawki i czy drastyczne podwyżki dotyczą każdego.

Nie tak dawno dało się mniej więcej oszacować wysokość składki. Teraz nie jest to możliwe bez dokładnego wprowadzenia danych do systemu. Na cenę polisy wpływa kilka czynników, zarówno dotyczących właściciela pojazdu, jak i samego samochodu.

Mniejsze niż w latach poprzednich znaczenie ma pojemność silnika. Przykładowo różnica aut z silnikami dwu i trzylitrowymi zarejestrowanych na tego samego właściciela wg wyliczeń może sięgać kilkudziesięciu złotych.

Oprócz tego zniżki naliczane w jednej firmie mogą nie mieć znaczenia w innej. W jednej firmie ubezpieczeniowej zniżki nabywamy po trzech latach jazdy bez szkody, w innej po ośmiu. Rożne są też konsekwencje kolizji, gdzieś stracimy 10% a gdzie indziej 20%. Dlatego mniejsze znaczenie ma cena i zniżki na ostatniej polisie.

Oczywiście kluczową kwestią przy wycenie jest szkodowość. Kolizja może sprawić, że nasze składki wzrosną nawet o 200%, w przypadku więcej niż jednej może to być nawet 600%. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na to, czy w ostatnich latach wyrządziliśmy szkodę cudzym samochodem. Są firmy, które badają kolizyjność konkretnego auta, nawet po jego sprzedaży innemu właścicielowi.

Na wysokość stawki OC wpływ ma miejsce zamieszkania. Formalna zmiana miejsca zamieszkania może wpływać na wysokość składki nawet powyżej tysiąca złotych.  Że na wysokość składki wpływa wiek to oczywiste. Jednak znaczenie ma także wiek dzieci, mowa tu np. o najmłodszym kierowcy w danej rodzinie.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Wymiana wahacza – wszystko co warto wiedzieć

Wahacz to podstawowa część każdego układu zawieszenia w samochodzie, która jest odpowiedzialna za prowadzenie kół pojazdu. Kiedy potrzebna ...

Co to są tuleje wahacza i ile ich jest w zawieszeniu auta?

Tuleja wahacza (popularnie silent block) to jeden z podstawowych elementów zawieszenia samochodu osobowego. Tuleje stosuje się również w ...

Uszkodzona tuleja wahacza – objawy awarii

Jedną z najczęstszych awarii zawieszenia w samochodzie są wybite tuleje wahacza. Objawy tej awarii powinny być sygnałem ostrzegawczym ...