Co się psuje w klimatyzacji?

klimatyzacja-samochodowa_22554675

Weekend majowy czas start! Kalendarz jest w tym roku dla nas wyjątkowo łaskawy: ci, co dobrze pokombinowali w pracy mają nawet 9 dni wolnego, wykorzystując zaledwie trzy dni urlopu. A skoro majówka to większość osób rusza w trasę, głównie własnym samochodem. A że, poza kalendarzem, bardzo sprzyja nam w tym roku także pogoda trudno wyobrazić sobie komfortową podróż bez sprawnej klimatyzacji w samochodzie. Ze swojej strony doradzamy kompleksowy serwis klimatyzacji przynajmniej raz w roku. Niemniej obserwować działanie układu trzeba cały czas. Niestety, „klima” często bywa dość kapryśna. Co najczęściej się w niej psuje, i jakie są typowe objawy szwankującego układu?

Możemy mieć do czynienia z małą wydajnością klimatyzacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt mała ilość czynnika chłodzącego. Wpływ na to ma nieszczelność przewodów albo niedrożny osuszacz. Czasami zdarza się też, że auto jest chłodzone z przerwami. W tym przypadku znaczenie może także mieć niedrożność układu, który jest zabrudzony, lub narażony na zbyt dużą wilgoć.

Co się dzieje z „klimą”, gdy w ogóle nie chłodzi? Wpływ może mieć na to np. popsuta sprężarka, albo niedziałające zawory. Oczywiście także w tym przypadku winny może być czynnik chłodzący, a raczej jego brak. Podobnie w przypadku, gdy klimatyzacji w ogóle nie jesteśmy w stanie uruchomić.

Czasami zdarza się także, że „klima” podczas uruchamiania wydaje niepożądane dźwięki. Może to być spowodowane awarią sprzęgła sprężarki albo uszkodzeniem i poślizgiem paska klinowego.

Ważne, żeby na wszelkie niepokojące objawy reagować jak najszybciej. Czasami, żeby usprawnić klimatyzację wystarczy standardowy serwis, albo niewielka interwencja mechanika samochodowego. Pamiętajmy o tym, że niesprawna klimatyzacja nie tylko nie działa prawidłowo, ale także jest niebezpieczna dla zdrowia.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...

Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Dziś auto posiada praktycznie każda rodzina. Czasem nawet więcej niż jedno. Samochód daje ogromny komfort przy przemieszczaniu się, ...

Sprawdzanie samochodu przed zakupem – dlaczego warto je wykonać w serwisie, a nie samodzielnie

Zakup używanego samochodu powinien być wsparty rzetelnym sprawdzeniem jego stanu technicznego oraz historii użytkowania. Wielu kupujących decyduje się ...